Новини

Нові дані поставили під сумнів розподіл темної матерії у Всесвіті

7e547e34cafd2e13db698f087a8c97b3__660x.jpg

Виявилася, що вона куди менш «грудкуваті», ніж вважалося раніше, при цьому всі попередні спостереження показували іншу картину.

Міжнародна група дослідників, використовуючи Дуже великий телескоп Європейської південної обсерваторії, уточнила розподіл темної матерії у Всесвіті. Виявилося, що воно значно відрізняється від того, що передбачалося раніше, і від даних космічної обсерваторії «Планк». Нові відомості змусять астрономів переглянути їх теорії, що стосуються розподілу темної матерії в космосі. Відповідна стаття буде опублікована в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society .

Нове дослідження отримало назву KiDS (The Kilo Degree Survey — Тисячеградусное дослідження), тому що воно зачіпає тисячу квадратних градусів неба. На всій цій площі оптичні телескопи фіксували вплив слабкого гравітаційного лінзування ( «космічного зсуву»). Так називають спотворення світла від далеких зірок темною матерією, що знаходиться між джерелом світла і земним спостерігачем. Вона спотворює світло подібно звичайній лінзі, просто дуже великий за розмірами. Всього було проаналізовано світло від трьох мільйонів галактик, розташованих не ближче шести мільярдів світлових років від Землі.

[Підпишіться на нашу розсилку]

Узагальнивши дані спостережень, астрономи виявили щось незвичайне. Темна матерія розподілена в просторі куди рівномірніше, ніж вважалося раніше, і менш схильна до утворення «грудок». Це досить незвично, тому що темної матерії у Всесвіті, як вважається, в кілька разів більше звичайної. І якщо темна розподілена порівняно рівномірно, то її тяжіння має рівномірно розподіляти по простору Всесвіту і звичайну матерію. На практиці цього не спостерігається. Чому цього не сталося — поки не зрозуміло.

Нові дані суперечать більш раннім відомостями космічної обсерваторії «Планк» Європейського космічного агентства. Нею вивчався мікрохвильовий фон Всесвіту, і по його аналізу виходило, що темна матерія розподілена далеко не так рівномірно, як за новими відомостями Дуже великого телескопа. Чим пояснюється таке сильне розбіжність даних оптичних телескопів і мікрохвильових спостережень — також неясно.

Фото з сайту LiveJournal.com

Обговорення

Популярне

Вгору